Видеоконферетна връзка проведоха представители на Министерствата на вътрешните работи на Румъния и България, става ясно от прессъобщение на румънското ведомство, изпратено и до редакцията на .
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разследване на предполагаеми измами със средства от ЕС при реставрацията на църква в България.
Заместник-кметът Лазар Чавков каза , че няма информация по случая. С такава не разполагаше и Мариана Костова, която отговаря за музея, но тя посочи, че претъсвания в Рила не е имало. Кметът Георги Кабзималски не беше открит за коментар.
Прокуратурата на ЕС отбелязва, че през 2017 г. е била организирана обществена поръчка за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12-и век, определена за исторически и културен паметник. Според разследването фирмата, спечелила търга, е възложила работата на подизпълнител, който наел трета фирма за извършване на реставрацията. Според прокуратурата друж
Бургаският апелативен съд остави в ареста мъж от Ямбол, обвинен в убийство на майка си. Апелативните магистрати потвърждават за втори път постановената от Окръжен съд – Ямбол най-тежка мярка за неотклонение „задържане под стража“, съобщават от въззивната инстанция.
Мъжът с инициали Д. М. е привлечен към наказателна отговорност за това, че около 09:30 часа на 4 юли тази година, в жилище на ул. „Полковник Бакланов“ в Ямбол умишлено е умъртвил майка си, чрез нанасяне на множество удари по главата и тялото .
Обвиняемият за втори път обжалва мярката за неотклонение. Апелативният съдебен състав отхвърля доводите на защитата за наличие на причини от здравословен характер за изменение на мярката в по-лека. Определението е окончателно, посочват от съда.
За престъплението законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, дож
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плака
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Виртуалната среща е протекла под координацията на Богдан Деспеску, държавен секретар по реда и обществена безопасност, и на Мирослав Рашков, изпълняващ длъжността главен секретар и директор на Главна дирекция „Национална полиция“. Тя е част от по-широката програма от мерки и дейности, осъществявани от Румъния и България като част от усилията за постигане на общата цел за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници.
По време на дискусиите е било подчертано отличното сътрудничество между оперативните структури на МВР на двете страни и необходимостта то да бъде продължено чрез обмен на информация в реално време, чрез организиране на съвместни гранични патрули, включително патрули на пътя, осъществявани от националната полиция, както и чрез сътрудничество на ниво ЕС, в рамките на Европол и Евроюст.
Били са обсъдени още превантивните, както и бъдещите общи действия, целящи да допринесат за възпиране и намаляване на броя на незаконните мигранти.
По отношение на улесняването на трафика на общата граница, делегациите са се договорили да продължат да обръщат повече внимание на трансграничния пътен трафик, особено на граничния пункт Гюргево-Русе, в контекста на ремонтните дейности на Дунав мост. Страните са се споразумели да допълват по целесъобразност персонала и пътните артерии в зависимост от оперативната обстановка.
Окръжният съд в Плевен постанови условно наказание на шофьор за катастрофа, при която е загинал баща му. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на Окръжния съд в Плевен.
Случаят е от 15 август миналата година, когато подсъдимият Н.М. управлявал личния си автомобил по двупосочната ул. „Цар Самуил“ в град Плевен. В един момент внезапно навлязъл в лентата за насрещно движение, където се движел в противоположна посока друг лек автомобил. Двете превозни средства се сблъскват, а автомобилът на подсъдимия се ударил и в електрически стълб.
В резултат на настъпилото пътнотранспортно произшествие починал пътникът на предна дясна седалка в колата на подсъдимия, който бил негов баща.
Подсъдимият е многократно санкциониран за нарушения на правилата за движение по пътищата, но е с чисто съдебно минало, уточняват от съда.
Обвинителният акт по делото
Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .
Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.
"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община
Сливенската областна болница "Д-р Иван Селимински" ще отбележи 145 години от създаването си на 21 ноември. Програмата за юбилейното честване включва отдаване на почит пред паметта на патрона на болницата и тържествено отбелязване на празника, съобщиха от лечебното заведение.
Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени в 12:30 часа пред паметника на д-р Иван Селимински, до административния вход на едноименната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ). По случай празника ще се проведе тържествено събрание от 18:00 часа в зала "Май" в Сливен.
МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е създадена през 1879 г., като приемник на първата градска болница в Сливен, припомнят от лечебното заведение.
Мъжът, който беше приет по спешност снощи в "Пирогов", е в много тежко състояние. Това съобщиха от болницата. Той е с политравма, като има тежка двустранна гръдно-коремна травма. Опериран е по спешност. Към момента остава под активно наблюдение и реанимационно лечение.
Припомняме, че един човек загина, а двама пострадаха заради паднало скеле в сграда в София.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти арх. Здравко Здравков, директор на Дирекцията за национален строителен контрол - София.
Вторият пострадал е приет в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ".
Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“. Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.
Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.
Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.
Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит